Website name

School Staff Members

CLICK TO SHOW/HIDE MENU

School Management Team

  • Mr James Smith – Head Teacher-Secondary
  • Mr Paul Scrimshaw - Head Teacher-Primary
  • Mrs Mary Acheson – PT Secondary (Art, Languages, Music, Social Subjects) & Teacher of French & Spanish
  • Mr Paul Bannister – PT Secondary (Student Support, Maths, Sciences, Technology, Health & Wellbeing - including PE) & Teacher of Mathematics; Physics
  • Mrs Sarah Turner – Acting PT Primary & Teacher of P6/7
  • Mrs Doreen Reid – School Support Manager-Secondary
  • Mrs Susan Allison – School Support Manager-Primary

Primary Teaching Staff

  • Miss Ruth Joss – Teacher of P1/2/3
  • Mrs Jenna Devlin – Teacher of P4/5-Wed, Thur, Fri
  • Mrs Anna Meredith – Teacher of P4/5-Mon, Tue

The Primary also benefits from specialist teacher input from the following Secondary School Teachers, Mrs Susan Farquhar (Home Ec), Mr Tom Carmichael (PE), Mrs Roslyn Henry (Music), Miss Suzy Andrew (Art)

Secondary Teaching Staff

  • Mr Tom Carmichael – Teacher of Physical Education
  • Mr Michael Collins – Teacher of Mathematics
  • Mrs Susan Farquhar – Teacher of Home Economics; Health & Wellbeing Co-ordinator
  • Mrs Roslyn Henry – Teacher of Music
  • Mrs Claire Johnston – Teacher of English
  • Mr Ross McFarlane – Teacher of Geography, RME, PSE
  • Mr Colin McEwan – Teacher of Sciences
  • Mrs Tracy Collins – Teacher of Art
  • Mr Calum Murray – Teacher of CDT, Graphic Communication; ICT
  • Mrs Mary Nurse – Teacher of English
  • Miss Alaena Warren – Teacher of History

Nursery Teaching Staff

  • Mrs Sabine Haynes – Nursery Teacher
  • Mrs Julie Moore – Nursery Nurse

Learing Support & Learning Assistants Staff

  • Ms Angela Chester – Secondary Teacher of Learning Support
  • Mrs Heather Hermon – Primary Teacher of Learning Support
  • Mrs Yvonne Peacock – Learning Assistant-Primary
  • Miss Sonja Tranter – Learning Assistant-Secondary

Facilities Assistant, Playground Supervisor, Technicians & Librarian

  • Mrs Jane Banner – Librarian
  • Mr Sandy Harvie – Technician
  • Mr Paul Goodwin – IT Technician
  • Mr David Steward – Facilities Assistant-Secondary
  • Miss Kelly Frank – Facilities Assistant-Primary
  • Mrs Jane Banner – Librarian & Playground Supervisor

Office Staff

  • Mrs Angela Maclaren – Administrative Assistant-Secondary
  • Mrs Heidi Bartholomew – Clerical Assistant-Secondary
  • Mrs Judith Jowsey – Clerical Assistant-Primary

Catering Staff

  • Ms Gillian Bone – Catering Manager
  • Mrs Catherine Rollie – General Assistant
  • Miss Samantha Priest – General Assistant
  • Mrs Valerie Russell – Cashier

Musical Instructors, Active Schools Co-ordinator, School Chaplain

  • Mrs Lesley Sanderson – Woodwind Instructor
  • Mr A Paxton – Guitar & Drumming Instructor
  • Susan Smyth - Violin Instructor
  • Mark Turner – Active Schools Co-ordinator
  • Rev Dr David Bartholomew – School Chaplain